www.araniyoor.com

www.araniyoor.com

Winrar temelde bilgisayarınızda bulunan dosya, klasör, resim, müzik … kısaca tüm verilerin boyutunu sıkıştırarak küçültmek için üretilmiş bir yazılımdır. Mesela bir videonuz var ve boyutu 300mb. Winrar’ı kullanarak bu dosyayı 250 veya 200 mb gibi boyutlara sıkıştırabilirsiniz.

Kendine has uzantısı .rar dır. İnternette kullanım oranı yüksektir. Nerdeyse tüm internet sitelerinde dosya paylaşımında ya .rar ya da .zip dosya sıkıştırma uzantılarına erişirsiniz. Bunun nedeni ise internet siteleri sınırlı kaynaklarını verimli kullanabilmek için bu yönteme başvurur.

Deskteklediği uzantılar:RAR, ZIP, ACE, BZ2, ARJ, ISO, CAB, GZ, LHZ, JAR, UUE, TAR, 7Z ve Z. Fakat uzun yıllardır bilinen ACE ile yayılan çeşitli virüsleri bugüne kadar engellememiş olan RARLAB, 5.70 sürümünden itibaren ACE uzantılı dosyaları artık açmıyor.

Türkçe dil desteği de bulunan programın en kullanışlı özelliği sıkıştırma yaparken dosyalarınıza şifre verebilmektir. Böylece istemediğiniz kişilerin dosyalarınıza erişimini de engellemiş olursunuz.

Ayrıca Winrar dosya görüntüleme özelliği sayesinde normalde gizli olan dosyaları görmenize olanak sağlar.

www.araniyoor.com

www.araniyoor.com

Mesela bir USB’niz var ve bir çeşit virüs burada bulunan dosyalarınızı gizledi. USB’nizin hafızası dolu gözüküyor ama açtığınızda hiçbirşey bulamıyorsanız, virüs bazı bilgileri deforme etmiş demektir. Winrar programını normal bir pencere gibi kullanarak USB sürücünüzü görüntülerseniz virüsün gizlediği bilgilere kolayca erişebilirsiniz.