www.araniyoor.com

www.araniyoor.com

Bilgisayarınız açılırken alabileceğiniz hatalar aşağıdaki gibidir;

  • NTLDR eksik
    Yeniden başlatmak için herhangi bir tuşa basın
  • Önyükleme: NTLDR bulunamadı
    Lütfen önyükleme diskini takın
  • NTLDR eksik
    Yeniden başlatmak için Ctrl+Alt+Del’e basın

Açılış dosya kaynağı hatası

Bilgisayarınız açılırken, açılış dosyalarını, bilgisayara takılı olan CD veya flash bellek gibi harici yerlerde arayabilir. Takılı ise bunları çıkararak yeniden başlatın. Sorununuz çözülecektir.

Eğer bilgisayardaki önyükleme hatasını çözmek için format CD‘sini taktıysanız, ekranda bir yazı belirecektir.

CD’den önyükleme için herhangi bir tuşa basın.

Bu yazıyı görüyorsanız hızlıca herhangi bir tuşa basın. Hızlı davranmazsanız bilgisayar tekrar Sabit sürücüden yüklemeye çalışacaktır. Büyük olasılıkla aynı hatayı tekrar alırsınız.

Açılan menüde kurtarma-onarma seçeneğini seçerek istenilenleri yapın. Sisteminiz onarılacaktır.

Yeni bir sabit disk (HDD) ekleme hatası

Bilgisayarınızın alanını artırmak için yeni bir Sabit disk (HDD) aldınız ve bağladıktan sonra NTLDR eksik hatasını alıyorsanız bağladığınız sabit diskte farklı bir ön yükleme dosyası mevcuttur. Yeni sabit diskinizi biçimlendirerek sorunu çözebilirsiniz.

Biçimlendirmede sorun yaşıyorsanız Bilgisayarınıza format cd‘si takarak kurulum diskini seçme menüsüne gelin. Buradaki menüyü kullanarak yeni sabit diskinizi biçimlendirin.

Sabit disk bağlantı hatası

NTLDR hatası, düşük bir olasılık olsa da sabit diskinize giden kablolar nedeniyle olabilir. Kablolar hasar görmüş veya yerinden gevşemiş olabilir. Gevşemişse sıkıca yerine oturtarak, hasar görmüşse yenisiyle değiştirerek yeniden bilgisayarınızı çalıştırın.

Arızalı sabit disk(HDD) hatası

Yukarıdaki tüm çözümleri uyguladığınız halde sorun çözülmüyorsa sabit diskinizin hasarlı olma ihtimali çok yüksektir. Bu hasar  bilgisayarlarınızın çok kullanılmasından(eski bilgisayar), düşürülmeden dolayı, ani elektrik kesintileriyle okuyucu iğnenin sabit diske hızla vurmasından vs oluşmuş olabilir. Böyle bir durumda sabit diskinizi yenilemeniz gerekebilir.