www.araniyoor.com

www.araniyoor.com

Windows veya Linux kullanıcıları işletim sistemini (bknz İşletim sistemi nedir?) değiştirmek istediğinde veya sistemlerinin yetersiz kaldığını düşündüğünde bu sorunun cevabını arar: Hangisi daha iyi? Sizin için basit anlaşılan bir karşılaştırma yaptık.

FİYAT

LINUX: Dağıtılan (internet ortamında sunulan) temel Linux programı ve GNU program ve kütüphaneleri ücretsiz ve açık kaynak kodludur. Herhangi bir ücret ödemeden bu programları indirebilir ve kurabilirsiniz. Bazı şirketler ücretli destek verselerde temel yazılım ücretsizdir.

WINDOWS: Her lisanslı kopya için 99 ile 199 Dolar arasında bir ücret almaktadır. Windows 7 veya 8.1’inizi Temmuz 2016’dan önce yükselttiyseniz  Windows 10 ücretsiz olarak sunuluyor.

KULLANIM KOLAYLIĞI

LINUX: Bu işletim sistemi normal bir kullanıcı için daha zor olabilmektedir. İşlemleri daha hızlı ve kolay gerçekleştirebilmek için linux’un nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Ayrıca sistem sorunlarının çözülmesi Windowstaki kadar kolay olmayıp programlama yeteneği gerektirebilir. Fakat Windows’dan Linux’a geçişleri arttırabilmek için Ubuntu ve Linux Mint gibi versiyonları geliştirilmiştir.

WINDOWS: Kullanımı en kolay işletim sistemidir (bknz İşletim sistemi nedir?). Temel özelliği; kolay anlaşılır grafikleri ile basit kullanım ve temel sistem görevlerinin anlaşılır olmasıdır.

GÜVENİLİRLİK:

LINUX:Linux yapılış aşamasında hedeflendiği gibi güvenilir ve güvenli bir programdır. Güçlü bir şekilde sistem güvenliği ve güncelliği odaklı çalışır.

WINDOWS:Son yıllarda güvenlikte büyük önlemler almış olsa da Linux’dan daha az güvenilirdir. Kullanıcı kolaylığı sağlamak adına yapılanlar sistem kararsızlığı ve güvenlik açıklarına neden olmaktadır.

YAZILIM:

LINUX: Windows kadar olmasa da binlerce ücretsiz kolay kurulumlu yazılımı mevcuttur. Ayrıca pekçok Windows programı WINE gibi uyumluluk katmanlarını kullanarak çalıştırılabilir. Yazılımların açık kaynak kodlu olması sayesinde biraz kodlama bilgisiyle her programı istediğiniz gibi geliştirebilmeye olanak sağlar.

WINDOWS: Windows kullanıcı sayısı yüksek olduğu için çok çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyar. Yazılım konusunda Linux’a göre pekçok seçeneğe sahiptir. Açık kaynaklı değildir, programın geliştiricisi dışında geliştirilemez ve değiştirilemez.

YAZILIM MALİYETİ:

LINUX:Yazılım, yardımcı program ve oyunların büyük çoğunluğu ücretsiz ve açık kaynak kodludur. GIMP,Open Office ve Star Office gibi komplex programlar bile ücretsiz olarak kullanılır.

WINDOWS:Pek çok ücretsiz program, yazılım ve oyun olmasına rağmen kullanıcıların genellikle kullandığı pratik ve popüler olanlar ticari amaçla üretildiği için ücretlidir.

DONANIM:

LINUX:Onbeş yıl öncesinden son yıllara kadar hiçbir donanım üreticisi tarafından ciddiye alınmayan linux, kullanıcılarının çabaları sayesinde yeni donanımlara uyumlu hale getirildi. Günümüzde hemen hemen her donanım linux desteği içerir hale geldi.

WINDOWS:Çok büyük bir tüketici tabanı olan windows’u desteklememek, donanım üreticileri için çok büyük bir delilik olurdu. Bu nedenle hangi donanımı alırsanız alın, windowsla uyumlu olacağından emin olabilirsiniz.

KULLANIM ÖRNEKLERİ:

LINUX:Her büyüklükteki bilimsel, askeri ve akademik kurumda kullanılır. Örneğin GOOGLE, FACEBOOK, TWİTTER, NASA ve ASKERİ SİSTEMLER hem aşırı güvenli olması hemde açık kaynak kodlu olmasından dolayı ihtiyaca göre şekillendirilebildiğinden tercih edilir.

WINDOWS: Kullanıcıları genellikle oyuncular, acemi kullanıcılar ve microsoft ücretli yazılımlarına güvenen ticari kullanıcılar olarak gruplandırılabilir.