IBM, 1981’de PC’sini tanıtırken, onu PC-DOS adını verdikleri yeni bir işletim sistemiyle piyasaya çıkarttılar. IBM’den bir heyet, lider durumunda bulunan CP/M (bknz CP/M) işletim sisteminin sahibi olduğunu sandıklan Bill Gates‘e başvurdular. Gates de bu işi programın asıl sahibi olan Digital Research‘deki Kildall’a yöneltti. Kildall ve IBM, IBM-PC için programı yeni baştan ele almaya karar verdiler, bir gün sonra Kildall tatile çıktı. Tatilden döndükten sonra, Microsoft’dan Bill Gates ve arkadaşlarının Seattle Bilgisayar Ürünleri Firmasından QDOS adını verdikleri bir programı satın aldıklarını gördü. Bu programı kullanarak, MS-DOS (Microsoft Disk İşletim Sistemi) adını verdikleri işletim sistemini gerçekleştirdiler. IBM PC versiyonuna PC-DOS adı verilen bu program, günümüzde de en yaygın kullanılan işletim sistemi olarak kabul edilmektedir.

http://www.araniyoor.com

http://www.araniyoor.com

PC-DOS sürümü, genellikle IBM kişisel bilgisayarlarında, MS-DOS sürümü genellikle IBM uyumlu kişisel bilgisayarlarda çalışır. Bu iki sürüm, çalışma bakımından ve kullanılan komutlar açısından birbirinin aynısıdır ve genellikle birbirinin yerine kullanılabilir.

DOS, tek kullanıcılı bir işletim sistemidir.Arka planda, işlemler çalıştırılabilmesine rağmen, gerçek bir çoklu programlama ortamı sağlamaz. DOS, yapısı bakımından CP/M‘ye (bknz CP/M) benzer. DOS komutları, karışık ve hatırlaması zor olduğu için kullanımı kolay ve menülü çeşitli kabuk programlan geliştirilmiştir. Kabuk programlarında menüleri kullanarak, nasıl yazacağınızı hatırlamaya gerek duymadan en sık kullanılan DOS komutlarını kolayca çalıştırabilirsiniz. DOS 4.0 sürümüyle, bu tür kabuk programlan işletim sisteminin bir parçası olmuşlardır.