Popular Electronics‘in Ocak 1975 sayısının kapak konusu, MITS Altair 8800 adı verilen bilgisayarın çıkarıldığı ilan ediliyordu. Parçaları 395 $‘a, monte edilmiş hali ise 695 $’a satılıyordu.

http://www.araniyoor.com

http://www.araniyoor.com

Bu kapak hikayesi Popular Electronics dergisinin editörlerinden olan Les Soloman‘ın New Mexico Albuquerque’da bir arkadaşını ziyaret ederken Ed Roberts ile tanışmasıyla başlıyordu. O zamanlarda, Roberts’in şirketi olan Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS), hesap makinelerine monte edilebilen parçalar satıyordu. Bundan kısa bir süre sonra, Roberts Intel 8008 mikroişlemci çiplerini duyup, bunun yeni bir versionu olan 8080’i elde etti. Birkaç arkadaşı ile çalışarak, kişisel merakı sayesinde bu konuda uzmanlaşmış birinin bile kolaylıkla monte edebileceği bilgisayar parçalarını ürettiler.Roberts daha sonra Soloman ile görüşerek bu makine hakkında bir kapak hikayesi yazılabileceği kararına vardılar. Bu arada, Soloman bu makineye çarpıcı bir isim verilmesi gerektiğini açıklayınca, kızı “Star Trek” adlı dizide adı geçen Altair’in kullanılabileceğini belirtti. Böylece bu makinenin ismi bulunmuş oldu.

Bu ilk mikrobilgisayar ne bir klavyeye, ne bir ekrana, ne de herhangi bir depolama elemanına sahipti. Kasasının önünde bulunandüğmeler vasıtasıyla programlanabilen bu makine, çıktıları ışıklı bir gösterge sayesinde veriyordu. MITS hiçbir zaman başarılı bir şekilde pazarlanamadıysa da, son olarak kendi parçalarını temin eden şirketlerden birine satıldı.