Intel firmasında çalışan Gary Kildall; klavyeyi, monitörü ve disket sürücülerini kontrol edebilecek kullanımı kolay bir işletim sistemine ihtiyaç duyulduğunu keşfetti. Kendi kullanımı için CP/M (Mikrobilgisayarlar için Kontrol Programı) geliştirip, Intel‘e teklif etti. Onlar ise böyle bir programa pazar bulamayacakları için teklifi redettiler. 1976’da, Kildall ve karısı Digital Research‘ı kurup, CP/M pazarını geliştirerek, onu ilk kuşak mikrobilgisayarlar için standart hale getirdiler.

http://www.araniyoor.com

http://www.araniyoor.com

Bu işletim sistemi, 8 bitlik mikrobilgisayarlar için yazılmış ilk işletim sistemidir, tek kullanıcılıdır ve tekli programlama sağlar. MP/M (Multiprogramming Monitor for Microcomputers), CP/M‘nin çoklu programlama sağlayan sürümüdür. Bu da, tek kullanıcılıdır, fakat çoklu programlama sağlar.

CP/M‘nin amacı, kullanıcı komutlarını uygulamak ve bilgisayar donanımı kaynaklarının elverişli kullanımını sağlamaktır. Örneğin, yazıcıya basılacak bilgi göndermek, klavyeden bilgi alarak işlemek ve ekrana bilgi yazmak gibi… Bunlara ek olarak, içeride ana bellek (RAM) (bknz RAM) ve ikincil bellekte bilgi saklama işlemlerini de yürütür. Bilgisayar açıldığı zaman, ana bellekteki (RAM) işletim sistemi çalışarak, kullanıcının klavyeden komut girmesini bekler. Kullanıcı bir komut girerek bir uygulama programını çalıştırınca, uygulama programı denetimi ele alır. Uygulama programı bittiği zaman, işletim sistemi tekrar kullanıcıdan bir sonraki komutu vermesini bekler. CP/M, program çalıştırma, kütük kullanma ve bağlı birimler arası bilgi aktarma komutları da sunar.

CP/M‘nin en önemli özelliği yapısıdır. Programın donanıma özgü bölümleri, BIOS (Basic Input Output System) adlı modülde toplanmıştır. Bu özelliği, programın yalnızca küçük bir bölümünün değiştirilerek, bir çok bilgisayarda çalışmasını kolaylaştırdı. Bu çevirme kolaylığı da CP/M‘i, 16 bitlik bilgisayarlar geliştirilene kadar en yaygın işletim sistemi yaptı. CP/M, günümüzde hemen hemen hiç kullanılmamakta, yerine DOS ya da UNIX kullanılmaktadır.