Astronomi ve İstatistik Derneği (Astronomical and Statistical Societies)’nin kurucularından biri olan Charles Babbage, 1791 yılında İngiltere’de doğdu. Henüz Cambridge Üniversitesinde öğrenci iken, denizcilikte çok fazla kullanılan logaritmik tabloları hesaplayıp, basan bir hesap makinesi fikrini ortaya attı.

http://www.araniyoor.com

http://www.araniyoor.com

Babbage, Kraliyet Derneği (Royal Societies)’nden ve İngiliz hükümetinden, fark makinesi adını verdiği projesini üretmek ve geliştirmek için bağışlar temin etti. Bir çok problemden sonra, makineyi tamamlayamadan bırakıp, daha gelişmiş özelliklere sahip analitik makineye ilgisini yöneltti.

Bu makine; Jacquard loom’un dokuma örneklerini çıkartmak için kullandığı, hesaplamalar için hem input, hem de verilerin verildiği Delgi (Delikli) (punched) kartlarını kullanıyordu.

Ticari olarak, Babbage’m bu keşfi başarısız oldu. O zaman için muazzam bir tutar olan 17,000 £ harcadı ve hayatının sonuna kadar da bu makineyi tamamen bitiremedi. Bu projenin gerçekleştirilmesinde kullanılan miktar günümüzün enflasyon değerine göre yeniden hesaplandığında ortaya çıkan miktarla şimdiki en gelişmiş bilgisayar rahatlıkla satın alınabilmektedir.