Aradığımız konularda başvurduğumuz ilk kaynak Google’dır. Genellikle arama konusunda başarılı olsa da bazen genel aramaların dışında bazı özel isteklerimiz olabiliyor. Gelişen teknoloji sayesinde; size yakın lokanta, alışveriş merkezi, toplu taşıma gibi konularda da başarılı olduğunu görebiliyoruz.

www.araniyoor.com

www.araniyoor.com

Hava Durumu: Google arama satırına hava durumu ankara (il adı) veya hava durumu 06050 (posta kodu) yazarak kolayca hava durumunu görüntülersiniz.

Filmler: Bulunduğunuz ilçe veya ilde bulunan sinema filmlerini merak ediyorsanız arama kısmına filmler çankaya (ilçe adı) veya filmler 06420 (posta kodu) yazarak bulabilirsiniz.

Bölgesel Arama: http://local.google.com/ sayfasına girerek açılan sayfadan sol menu listesinden yakınınızda bulunan Restoranlar, Barlar, Oteller seçenkelerini tıklayarak konumlarını görüntüleyebilirsiniz.

Uçak Bilgisi: Uçak kodunu örneğin; EZY8214 kodunu arama kısmına yazınız. Uçağın ne zaman nerden kalkacağı, nereye ne zaman ineceği bilgilerine erişebilirsiniz. Varsa rötar bilgileri ve anlık olarak yolcuğun ne kadarının tamamlandığı bilgisine de erişilebilir.

Çeviri: Yabancı dilde yazılmış bir sitede mesela hintçe bir sitede bir yazı okumak istiyorsunuz. https://translate.google.com/ adresini açın. Metin kısmına, gireceğiniz sitenin internet adresini girin ve çevir tuşunu tıklayın. Birkaç saniyede google sizin için çevirecektir.

İlişkili Sonuçlar: Arama sonuçlarını, istediğiniz bir sitede mesela araniyoor.com sitesindeki makalelerle sınırlandırmak istiyorsanız bunun kolay bir yolu var. İlk olarak aradığınız kelimeyi sonra da site: yazın ardından da aranacak adresi girin. Örneğin; aranacak kelime mss32.dll hatası olsun site de sitemiz olsun arama kısmına mss32.dll hatası site:www.araniyoor.com yazmamız gerekir.

Pdf Dosyaları: İnternette arama yaptığınızda ilk olarak internet siteleri sıralanır. Aradığınız pdf dosyası ise arama kısmına “ankara” filetype:pdf yazarak sadece pdf dosyaları listelenir. Önemli olan aranan pdf dosyasının adı yukardaki gibi tırnak içinde yazılmalıdır.

Hesap Makinesi: Hızlıca yapmanız gereken bir hesap işlemi var ve hesap makinası uygulamasını açamadıysanız google sayfasına 100+sin231-23 gibi yazarak işlemi yaptırabilirsiniz