www.araniyoor.com

www.araniyoor.com

İnternet geniş ve güçlü bir kaynaktır.

Sekmeli İnternet Tarayıcı:

Tüm internet tarayıcılarında yer alan sekmeli gezinme seçeneğinden tam olarak yararlanın. İnternette gezinirken bir bağlantıya bakmak isterseniz, fakat okuduğunuz sayfanın da kalmasını istiyorsanız, bağlantıyı yeni sekmede açabilirsiniz. Böylece incelediğiniz sayfa kapanmadan bağlantıyı başka bir sayfada görüntülersiniz. Sayfayı kolayca yeni sekmede açmak için mouse’unuzu bağlantı üzerine getirin ve mouse üzerinde yer alan top’a tıklayarak yeni sekmede açılmasını sağlayın.

Boş bir sekme açmak isterseniz CTRL + T tuşlarına basın

İnternet Adresi Bölmesi:

Belirli bir siteye girmek istediğinizde http:// veya www gibi kısaltmaları yazmanıza gerek yoktur. Mesela sitemize gireceğiniz zaman araniyoor.com yazmanız yeterli olur. Bu isi daha da hızlı yapmak istiyorsanız araniyoor yazdıktan sonra CTRL + Enter tuşlarına basabilirsiniz.

Formları Hızlı Doldurun:

Bir siteye kaydolurken, internette sipariş verirken veya başka bir yerde karşınıza form doldurma menüsü geldiğinde tek tek kutuları tıklayarak bilgilerinizi doldurmanız gerekir. Bu kutuları doldururken hızlı işlem yapmak isterseniz ilk kutudan sonra Tab tuşuna basarak sonraki kutucuğa geçebilirsiniz. Shift + Tab tuşuna basarak önceki kutucuğa geri dönebilirsiniz.

Kısayolları Kullanın:

İnternette gezinirken işinizi kolaylaştırabilecek onlarca kısayol bulunmaktadır.

  • Gezindiğiniz sayfadaki yazılar çok mu küçük? Ctrl tuşuna basılı tutarak mouse’unuzdaki topu yukarı ittirerek sayfayı büyütebilirsiniz. Çok büyükse Ctrl tuşuna basılı tutarak aşağı çekerseniz sayfa küçülecektir.
  • İmleci adres çubuğuna taşımak için Alt+D veya Ctrl+L tuşlarına basın.
  • Önceki sayfaya gitmek isterseniz Alt+ Sol tuşlarına, sonraki sayfaya gitmek istiyorsanız Alt+ Sağ tuşlarına basın.
  • Sayfayı yenilemek(yeniden yüklemek) için F5 tuşuna basın.
  • Sayfayı tam ekran yapmak için F11 tuşuna basın.
  • Sayfada bir kelimeyi bulmak için Ctrl+F tuşlarına basın.

Zararlı Sitelerden Uzak Durun:

Yasaklı sayfalar, ücretsiz içerik sunan siteler ve sürekli site açan sayfalardan uzak durmak gerekir. Google kullanıyorsanız(arama motoru veya chrome) pek çok zararlı site engellenmiştir fakat yine de her zararlı siteyi tesbit edememiştir. Yine de arama sonuçlarında “Bu site zararlıdır” yazısını görürseniz, sayfayı açmaya çalışmadan başka bir site bulun.

Arama Motorlarını Kullanmak:

Arama yaparken aranan kelimeler belli kurallara göre yazılırsa sonuçlar daha sağlıklı olur. Mesela arama kısmına Sütlü Kek yazarsanız  arama sonuçları Sütlü keki tarif etmese de sayfada Süt ve Kek kelimeleri geçtiği süt ve kek içeren tüm arama sonuçları gösterilir. Aramayı “Sütlü Kek” şeklinde yaparsanız Süt ve kek kelimelerini ayrı ayrı değil de yan yana olması şartını arar. Böylelikle aradığınız sonuçlar daha verimli olur.

Alternatif Tarayıcıları Deneyin:

Çoğu bilgisayarla birlikte gönderilen Internet Explorer hem kullanışsız hemde çok yavaştır. Kullanıcılar genellikle Google Chrome kurarlar. Fakat Mozilla Firefox ve Opera gibi tarayıcılar da gayet başarılıdır. Firefox, Chroma göre daha güvenlidir. Denemenizi öneririz.

Eklentileri Kullanın:

Her tarayıcının kendine ait eklentileri bulunmaktadır. Eklentilerin amacı tarayıcınızla yapamadığınız işlemleri yapabilmektir. Mesela izlediğiniz bir videoyu indirebilmek, eklentiler sayesinde mümkün olabilir.

Tarayıcınızı Güncel Tutun:

Tarayıcınızı güncel tutmanız hem güvenlik hem de hızlı gezinmek için şarttır. Tarayıcı eklentilerinden Flash Player güncel olmazsa izlediğiniz film ve videolarda donma yaşayabilirsiniz.

Çevrimiçi Hizmetler:

Forumlar, Sosyal ağlar ve Fikir topluluklarını takip ederek internette geçirdiğiniz vakti daha üretken ve keyifli hale getirebilirsiniz.