http://www.araniyoor.com

http://www.araniyoor.com

Genel Bilgiler:

Adı: Barack Hussein
Soyadı: Obama
Doğum Tarihi: 4 Ağustos 1961
Doğum Yeri: Hawaii (ABD)
Okuduğu Okullar: Punahou İlkokulu (Honolulu, Hawaii, ABD), Occidental Lisesi (Los Angeles, ABD), Colombia Üniversitesi (NewYork, ABD), Harvard Hukuk Fakültesi (Cambridge, Massachusetts, ABD)
Dini: Protestanlık (United Church of Christ mezhebi)

Gençlik Yılları:

Kenya’dan öğretimi için Abd’ye gelen babası Barack Obama Sr. , annesi Stanley Ann Dunham tanıştılar ve evlendiler. Evliliklerinin 2. yılında çift boşandı. Annesi Stanley Ann Dunham, Lolo Soetoro ile evlendikten sonra Cakarta’ya (Endonezya) taşındılar. 10 yaşına kadar burada kaldı.

Hayatı boyunca öz babasını bir kez görmüştür. Bu görüşme, öz babasının (Barack Obama Sr) ABD ziyareti sırasında 1971 yılında olmuştur.

1972 yılında annesi Stanley Ann Dunham ise  ikinci eşinden ayrıldı ve ABD’ye geri döndü. Lise çağına geldiğinde Anneannesi (Madelyn Dunham) ve dedesinin (Stanley Armour Dunham) yanına (Honolulu, Hawaii, ABD) taşındı. Üniversitenin ilk iki yılını Los Angeles’taki Occidental College’de, Üniversite eğitimini New York’taki Columbia Üniversitesi’nde devam ettirdi. 1988’de girdiği Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni üç yılda bitirdi. Üniversite yıllarında (1989) tanıştığı Michelle Robinson’la 3 Ekim 1992 tarihinde evlendi. Evlilikten itibaren 12 yıl boyunca Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa hukuku dersleri vermeye başladı.

Dönüm Noktası:

1996’da İllinois’in eyalet senatou seçimine katıldı. Ve kazandı. Bu hayatınındönüm noktasıydı. Siyaset hayatı başlamış oldu. 1998 yılında İllinois’in eyalet senatosuna yine aday oldu. Ve yine kazandı. Bunun verdiği güvenle artık daha büyük bir hayalin peşinden koştu; ABD Temsilciler Meclisi. 2000 yılında Demokrat Partinin ön seçimlerine katıldı ve başarılı olamadı. 2002 yılında İllinois’in eyalet senatosuna tekrar seçildi. 2004 yılında daha büyük hedefleri vardı. Bunca emek ve bilgi birikiminin sonuçlarını toplamak istiyordu. Tüm hünerlerini Domakrat Partinin 2004 kurultayında gösterdi. Bu kurultay Canlı olarak tüm ABD’de yayınlandı. Büyük tesiri olan bu konuşmadan sonra %70’lik bir oy oranıyla Senatör oldu ve Senato Dışişleri Komisyonunda görev aldı. 2007 yılında siyasi zekası, tecrübeleri ve belkide en önemlisi halka olan güçlü hitabeti nedeniyle Demokrat Parti; Hillary Clinton yerine Barack Hussein Obama’yı ABD Başkan Adayı olarak açıkladı. Illinois Senatörü olan Barack Hussein Obama halktan %51 gibi yüksek bir güven oyu alarak Amerika’nın 44. Devlet Başkanı seçildi. 2009 yılında Nobel Barış ödülüne layık görüldü. Görevini 20 Ocak 2017 tarihinde 45. ABD Başkanı seçilen Donald John Trump’a (bknz. Donald John Trump) devredecektir.