«

»

Oca 22

Bilgisayarım yavaş çalışıyor. Bunu düzeltmek için neler yapabilirim?

İpucu: Bu sayfa genel bilgisayar yavaşlamalarına ve boot yapılırken yavaşlamış olan bilgisayar veya yavaş Internet için yazılmıştır.
slow

Bilgisayarınızı hızlandırmak için, bilgisayarınızın yavaş çalışma nedenini belirlemek gerekir. Aşağıdaki uygulamalar Microsoft Windows kullanıcıları içindir.

Reboot

Bilgisayarınızın, son zamanlarda yeniden başlatılmasını istediğinizde eğer yeniden başlaması bazı programlar tarafından engelleniyorsa; engelleyen programlardan emin olmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Arka plan programları

Yavaş bir bilgisayar için en yaygın nedenlerden biri de arka planda çalışan programlardır. Başlangıçta çalışan programlardan birkaçını kaldırmak bilgisayarınızın açılışını hızlandıracaktır.
İpucu: Arka planda çalışan programların ne kadar bellek ve CPU kullandığını görmek için Görev Yöneticisini çalıştırıp inceleyin. Başlangıçta açılan programlar; görev yöneticisinde (Windows 8) yer almaktadır.

Eğer bilgisayarınızda, antivirus programı varsa arkaplanda bir tarama yapma ihtimali yüksektir. Antivirus yazılımı arayüzünden otomatik taramaları iptal edin.


Boş sabit disk alanı

C diskinizin en az 200-500MB olduğunu doğrulayın. Bu alan bilgisayarın çalışması için geçici dosyaların kopyalanması taşınması gibi sistem işlemlerini yerine getirmek için gerekli minimum alandır.

Bozuk veya parçalanmış sabit disk

ScanDisk , chkdsk ya da eşdeğer bir bilgisayar programı ile fiziksel olarak sabit sürücüdeki hataları denetlettirin.
Defrag’ı çalıştırarak diskinizin birleştirilmesini sağlayın.

Bugünlerde; spyware ve diğer kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarın yavaşlamasındaki büyük etkendir. Bilgisayarınızda antivirüs yüklü olsa bile, arada bilgisayarınızı taramanızı öneririz.

Donanımsal çakışmalar

Aygıt yöneticisinden çakışma olup olmadığını doğrulayın. Herhangi bir çakışma tespit ettiyseniz driverlarını güncelleyin.Aşağıdaki maddelerde olan güncellemeleri de tamamlayınız

  • Windows güncelleştirmeleri
  • Tüm tarayıcılar ve eklentileri
  • Sürücüleri
  • Özellikle son video sürücüleriBellek yükseltme

İki yıldan daha yaşlı bilgisayarlarda pek çok teknoloji artık eskimiş durumda. Bugün,Ram için önerilen en az bellek 1GB’dır. Belleği yeterince yüksek olan bilgisayarlar dosyaları bir yerden başka bir yere kopyalamaya gerek duymadan direk olarak Ram’dan çalıştırmasını sağlar. Böylece herşey Ram’da toplandığı için bilgisayarın daha hızlı çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Sabit disk yükseltme

Bir bilgisayarın en büyük darboğazları biri olan sabit disk sürücüsüdür. Yavaş bir bilgisayarın özelliklerini yükseltmek için bir şey aranıyordu. Aranan özellik Solid State Drive (SSD) karşılanmış oldu. SSD önemli ölçüde genel sistem performansını artıracaktır.

Run kayıt defteri temizleyici

Biz normalde kayıt defterini temizleme önermiyoruz. Ancak, yukarıdaki tüm adımları takip ettiniz ve bilgisayarınız hala yavaş ise bilgisayarda, kayıt defteri temizleyici programı kullanın.

Bilgisayar veya işlemci ısınıyorsa

Bilgisayar ve işlemcinizde aşırı ısınma olmadığından emin olun. Çoğu işlemciler, ısı ile ilgili konularda otomatik yardımcı işlemlerde, aşırı ısınmaya neden olur. Bu bilgisayarın performansında önemli bir düşüşe neden olabilir.

Aynı zamanda toz, kir ve saç gibi etkenler bilgisayarın ısınmasına neden olabilir. Bilgisayarınızın fanlarında herhangi bir tıkanıklık olmadığından emin olun.

Donanım sorunları

Son olarak, bilgisayarınızda başarısız bir bileşeni (genelde bozulmuş ya da yanmış bir ram) değiştirmeniz gerekebilir. Bunu tespit edemiyorsanız teknik servise götürmek iyi bir fikir olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>